Korzyści wynikające z zatrudnienia pracownika z Rosji

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy stało się codziennością wielu polskich pracodawców w różnych branżach. Niewielu przedsiębiorców zadaje sobie sprawę, że dużo więcej korzyści może przynieść zatrudnienie pracownika z Rosji. Przekonaj się jak wiele możesz zyskać.

 

Dlaczego warto zatrudnić pracownika z Rosji?

Zatrudnienie pracownika ze Wschodu to nie tylko kwestia oszczędności. Najczęściej jest to jedyne rozwiązanie zapewniające ciągłość pracy firmy oraz pełną obsadę pracowniczą. Pozyskując pracownika z Rosji, zyskujesz dużo więcej. Przekonaj się, dlaczego warto zatrudnić pracownika z Rosji:

 

1. Obniż koszty zatrudnienia

Ttrudna sytuacja gospodarcza w Rosji doprowadziła do wysokiego bezrobocia. Rosjanom doskwiera jednak więcej problemów – częsty wzrost cen, korupcja i bezrobocie, nieterminowe wypłaty. W wyniku wprowadzenia licznych sankcji przez USA oraz UE spadła siła nabywcza rubla. Dlatego też wielu Rosjan nie widzi dla siebie przyszłości w Rosji i jest gotowa do podjęcia pracy i emigracji na stałe w Polsce. Średni poziom wynagrodzenia w Polsce w bardzo wielu przypadkach okazuje się atrakcyjny dla Rosjan. Oznacza to, że zamiast szukać bardzo drogich pracowników za naszą zachodnią granicą, zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie sprowadzenie pracownik z Rosji. 

 

2. Zyskaj pracownika o pożądanych kwalifikacjach

Niedobór pracowników na polskim rynku pracy w niektórych branżach staje się ogromną przeszkodą w prowadzeniu biznesu. Pracodawcy nie są w stanie zapewnić pełnej kadry pracowników, co przekłada się na przestoje pracy w firmie. Nie czekaj, aż taka sytuacja dotknie także Twoją firmę. Jeżeli szacujesz, że w związku z rozwojem firmy będziesz potrzebował zatrudnić nowych pracowników, pomyśl o sprowadzeniu pracownika z Rosji odpowiednio wcześnie. Jeżeli jednak już od miesięcy borykasz się z problemem wolnych wakatów, powinieneś jak najszybciej rozpocząć procedurę sprowadzenia pracownika z Rosji.

 

3. Zyskaj zmotywowanego pracownika

Pracownik z Rosji, który decyduje się podjąć zatrudnienie w Polsce, z pewnością jest pracownikiem zmotywowanym do pracy. Z czego to wynika?

 • Daleka podróż – Rosjanie ze wschodniej części kraju decydujący się na podjęcie pracy w Polsce świadomi są perspektywy nawet kilkudniowej podróży do Polski. Na pokonanie tak ogromnych odległości decydują się jedynie Ci pracownicy, którzy chcą związać się z danym pracodawcą na dłuższy czas. Gdy pracownik z Rosji zatrudni się już w Polsce, pracodawca nie musi obawiać się, że pracownik ten będzie chciał często wracać do swojego kraju. Pracownik posiadający multiwizę może wracać do Rosji nieograniczoną ilość razy w okresie trwania wizy. Jednak mając na uwadze wysokie koszty podróży i daleki odległości, pracownicy z Rosji rzadko decydują się na częste przejazdy do Rosji.  Każdorazowy wyjazd z kraju wiąże się z minimalnymi kosztami w wysokości 150 Euro - 50 Euro ubezpieczenie + 100 Euro wiza (wyrabia się je  na pół roku). Jeżeli ktoś chce zostać na dłużej to musi przepracować 3 miesiące u jednego pracodawcy, a następnie pracodawca musi uzyskać opinię starosty i pomóc w wyrobieniu karty czasowego pobytu. Powrót tylko do Moskwy to koszt rzędu 600 PLN + dalsza podróż do domu. Dlatego nie opłaca się jeździć do domu i dlatego Rosjanie szukają pracy na stałe, a nie pracy sezonowej.
 • Koszty podróży - podróż wiąże się nie tylko z dużymi niedogodnościami, ale także z dużymi kosztami. Dla wielu Rosjan podjęcie pracy w Polsce to skrupulatnie przemyślana inwestycja. Dlatego pracownik, który zainwestował tak wiele w podróż do Polski, nie będzie skłonny do częstej zmiany pracy, gdyż jego głównym celem będzie uzyskanie stabilnego zatrudnienia przy minimalnym ryzyku.
 • Wieloetapowa procedura – w przeciwieństwie do pracowników UE podjęcie pracy przez Rosjanina wymaga  dużo większego wysiłku. Pracownik z Rosji, który chciałby podjąć pracę w Polsce, musi ubiegać się o wyrobienie szeregu dokumentów i pozwoleń – wiza, ubezpieczenie, pozwolenie na pracę itp.
 • Koszty związane z załatwieniem pozwoleń i wizy – większość kosztów związanych z przygotowaniem dokumentów pozwalających na pracę w Polsce ponosi zainteresowany pracownik.  Właśnie dlatego jadą do pracy Rosjanie, którzy spełniają wymagania pracodawcy i nie koloryzują swoich umiejętności, ponieważ zbyt dużo by ich to kosztowało.
 • Perspektywa lepszego życia -  nie tylko trudna sytuacja finansowa, bezrobocie i ograniczenie podaży produktów (brak dostępu do europejskiej żywności oraz dobrej jakości leków, których nie wolno importować) związane z sankcjami nałożonymi na Rosję to powody, dla których Rosjanie chcą opuścić swój kraj. W Rosji ogromnym problemem jest także ograniczanie praw obywatelskich i swobód demokratycznych.  Praca w Polsce dla wielu Rosjan to perspektywa lepszego życia. Dlatego ich motywacja do pracy nie ogranicza się jedynie do aspektów lepszego wynagrodzenia. Jest to w dużej mierze kwestia większego bezpieczeństwa i pewności przestrzegania podstawowych praw człowieka.

4. Pozyskaj pracownika, który chce związać się z Twoją firmą przez dłuższy okres

Polscy pracodawcy już od kilku lat coraz chętniej sięgają po pracowników ze Wschodu. Wiele firm ma w swojej kadrze pracowników z Ukrainy. Jednak często można usłyszeć głosy polskich pracodawców, że niestety pracownicy z Ukrainy nie są nigdy pewni na 100%. Ze względu na bliskie sąsiedztwo Polski i Ukrainy, nierzadkie są przypadki, gdy pracownik z Ukrainy z dnia na dzień decyduje się zrezygnować z pracy u polskiego pracodawcy i wraca na Ukrainę. To się wiąże z ciągłymi kosztami - efektywność procesu biznesowego maleje, firma musi szkolić i wdrażać kolejnego nowego pracownika. Zatrudnienie pracownika z Ukrainy w początkowej fazie może okazać się tańsze, ale w długiej perspektywie czasu okazuje się bardzo kosztowne. Koszty związane z przeszkoleniem i wdrożeniem pracownika z Rosji to jednorazowy koszt, który będzie procentował w kolejnych latach. Decydując się na zatrudnienie pracownika z Rosji, zagrożenie związane z szybką rezygnacją z pracy jest zredukowane do absolutnego minimum.

 

5. Rekrutuj specjalistów

Niedobór wykwalifikowanych specjalistów w Polsce zaczyna być mocno odczuwalny w wielu branżach.  Na szczególne problemy skarżą się pracodawcy w branżach takich jak np.:

 • branża IT (programowanie / informatyka)
 • spawalnictwo/montaż konstrukcji stalowych
 • opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi
 • branża budowlana
 • branża produkcyjna
 • branża transportowa
 • branża kolejowa

Zdecydowana większość pracodawców z powyższych branż deklaruje, że jest chętna do zatrudnienia pracownika z zagranicy.

 

6. Pracownik z doskonałą znajomością języka rosyjskiego

Jeżeli planujesz ekspansję firmy na rynki wschodnie, zatrudnienie pracownika z Rosji może pomóc Ci nawiązać szybkie i dobre relacje biznesowe. Pracownik z doskonałą znajomością języka rosyjskiego zagwarantuje profesjonalną obsługę Klientów z Rosji. Dodatkowo może także pomóc innym pracownikom w podwyższeniu umiejętności posługiwania się językiem rosyjskim. Ponadto warto pamiętać, że język rosyjski i polski należą do tej samej grupy języków słowiańskich, więc Rosjanie dość szybko się uczą polskiego.

 

Zatrudnij pracownika ze Wschodu

Jeżeli przekonały Cię powyższe argumenty przemawiające za zatrudnieniem pracownika z Rosji, skontaktuj się z nami. Agencja Motivated Workers zapewnia kompleksowe wsparcie w zakresie rekrutacji, sprowadzenia oraz zatrudnienia pracowników z Rosji. Nie zwlekaj! Doskonale odnajdujemy się na rosyjskim rynku pracy i z przyjemnością pomożemy Ci zbudować odpowiednio wykwalifikowany i zmotywowany zespół pracowników.

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności