Spadek rejestracji pracowników z Ukrainy – powody

W ostatnich kwartałach notujemy spadek liczby zatrudnianych pracowników ukraińskich przez polskich pracodawców. Sprawdź, jaka jest przyczyna mniejszego zainteresowania pracą w Polsce ze strony pracowników z Ukrainy.

 

Napływ pracowników z Ukrainy

Od 2014 roku obserwowaliśmy wzmożoną migrację ukraińskich pracowników do Polski. W połowie roku 2017 było ich około 950 tysięcy. Przeżyliśmy prawdziwy boom – już około 20 proc. przedsiębiorców zatrudniało lub deklarowało chęć zatrudnienia ukraińskich pracowników. Były to głównie duże firmy, jednak te mniejsze (w około 13 proc.) również deklarowały, iż zatrudniają naszych wschodnich sąsiadów. W roku 2018 zaobserwowaliśmy jednak znaczny spadek migracji. W niektórych województwach spadek ten wynosił nawet do 70 proc. Statystki wykazują, iż w porównaniu z rokiem poprzednim, do Polski wyemigrowało ich około 200 tysięcy mniej.

 

Rynek Europy Zachodniej atrakcyjniejszy od rynku polskiego

O tym, iż Ukraińcy stracą zainteresowanie polskim rynkiem pracy, a zajęcia szukać będą w dużo bogatszych krajach Unii Europejskiej niż Polska, wiedzieliśmy od dłuższego czasu. Za sprawą lepszych zarobków oferowanych, np. w Niemczech, nastąpić miał nagły odpływ z naszego kraju. Nasi wschodni sąsiedzi, poszukując lepszego bytu, niż ten oferowany u nas, nie zrazili się nawet znacznie większą odległością innych krajów od ich ojczystego. Powodów tych decyzji było jednak znacznie więcej, niż moglibyśmy przypuszczać. Głównym z nich są z pewnością wyższe zarobki. W zatrzymaniu pracowników ukraińskich nie pomagają także liczne ułatwienia wprowadzane przez naszych zachodnich sąsiadów.

 

Pracownicy sezonowi z Ukrainy

W lipcu 2018 roku uchwalona została ustawa, która wprowadziła obowiązek pobierania opłat przez urzędy za rejestrację oświadczeń. Wprowadzona również została nowa kategoria – zezwolenie na pracę sezonową. O ile wcześniej to pracodawca odpowiedzialny był za prawidłowość składanego oświadczenia, o tyle od stycznia 2019 to na urzędnikach spoczęła odpowiedzialność za prawidłowość przyjmowanego zgłoszenia. Nie mają już jedynie obowiązku sprawdzenia, czy aby na pewno okres pobytu ukraińskiego pracownika nie przekracza 180 dni. Teraz muszą przyjąć opłatę oraz samodzielnie sporządzić potrzebne oświadczenie. To z w niektórych urzędach wydłużyło czas poświęcony na  stanie w kolejkach i zniechęca Ukraińców do podejmowania jakichkolwiek prób na uzyskanie zatrudnienia w naszym kraju.

 

Pracownicy nadal potrzebni

Nie oznacza to wcale, że maleje zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu. Polska oferuje wiele miejsc pracy, a firmy stają przed dużym wyzwaniem – muszą zatrudnić odpowiednich ludzi na odpowiednich miejscach. Niestety zmiany w prawie oraz utrudnienia związane z załatwieniem formalności sprawiają, iż liczba potencjalnych pracowników ukraińskich maleje. Po kilku miesiącach od wprowadzenia w życie nowych regulacji obserwujemy, iż ścieżki legalizacji zatrudnienia pracowników ze Wschodu są bardziej drożne.

 

Na początku roku liczba wakatów do obsadzenia w polskiej gospodarce wzrosła o 35 proc. Czy zostaną obsadzone pracownikami ze Wschodu? Według Urzędu Statystycznego, w drugim kwartale liczba wolnych miejsc pracy to około 164 tysiące – w handlu, przetwórstwie przemysłowym, przy naprawie samochodów, a także w budownictwie. Rąk do pracy brakuje, a liczba wakatów wzrasta. Co należałoby więc zrobić w tym wypadku? Jeżeli Twoja firma także znalazła się w takiej sytuacji, skorzystaj ze wsparcia profesjonalnej agencji zatrudniającej pracowników z Rosji. Kompleksowo poprowadzimy dla Ciebie proces rekrutacyjny, a także sprowadzimy pracowników z Rosji i dopełnimy wszelkich formalności. Zacznij współpracę z Motivated Wokrers i przekonaj się, że znalezienie i zatrudnienie pracownika ze Wschodu wcale nie musi być skomplikowane.

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności