Pracownicy z Ukrainy do pracy tymczasowej

 

Liczba pracowników z Ukrainy na polskim rynku pracy stale rośnie. Dane NBP wskazują, że w 2016 r. zatrudnionych mogło być aż ponad 1,2 mln Ukraińców. W ostatnich miesiącach liczba wniosków składanych do polskich urzędów pracy nie maleje. W samym półroczu 2017 r. złożonych zostało prawie 100 tys. wniosków o legalne zatrudnienie w Polsce. Pojawiają się jednak głosy, że przy tak szybkim rozwoju gospodarczym Polski, nawet pracownicy z Ukrainy nie będą w stanie zapełnić powstających braków kadrowych.

 

 

Źródło: https://www.mpips.gov.pl/analizy-i-raporty/cudzoziemcy-pracujacy-w-polsce-statystyki/

 

Jak pokazują badania 'Barometr Imigracji Zarobkowej – I półrocze 2018' zdecydowana większość Ukraińców nie planuje wiązać z Polską swojej przyszłości. Tylko 11% Ukraińców deklaruje chęć stałego osiedlenia w naszym kraju. Pozostali Ukraińcy podejmują pracę w Polsce tylko w krótkim okresie czasu. Niemal połowa pracowników z Ukrainy przyjeżdża do pracy tylko na 1-3 miesięcy. Co czwarty przyjeżdża na okres od 3-6 miesięcy. Pracownicy, którzy myślą o długotrwałym zatrudnieniu w Polsce przynajmniej powyżej 12 miesięcy stanowią zaledwie 2,8% badanej grupy. 

 

 

Źródło: 'Barometr Imigracji Zarobkowej – I półrocze. 2018'

 

 

Bliskość geograficzna – wada, czy zaleta?

Sąsiedztwo krajów to dla mieszkańców Ukrainy bardzo duży atut, którzy stwarza im możliwość częstego powrotu. Względnie niskie koszty transportu sprawiają, że Ukraińcy wracają do kraju nawet 6 razy w ciągu roku. Tym samym bliskie położenie geograficzne możemy traktować zarówno jako atut, jak i wadę. Dla polskich pracodawców częste wyjazdy, a nawet i porzucanie pracy jest niezwykle problematyczne. Pracodawcy stają wówczas przed problemem zapewnienia ciągłości funkcjonowania zakładu. Dlatego też dla pracodawców dużo korzystniejszym rozwiązaniem może się okazać zatrudnienie pracownika z Rosji. O ile sama procedura sprowadzenia pracownika z Rosji trwa średnio 6-8 tygodni, o tyle mamy pewność, że pracownik, którego pozyskamy, będzie chciał związać się z naszą firmą na dłuższy okres czasu. Dzięki temu wiemy, że czas i koszty zainwestowane w pracownika na pewno zwrócą się nam w kolejnych miesiącach, czy latach.

 

Źródło: 'Barometr Imigracji Zarobkowej – I półrocze. 2018

 

 

O dużej popularności Polski jako miejsca emigracji zarobkowej decyduje w pierwszej kolejności bliskość geograficzna. Sąsiedztwo Polski i Ukrainy sprawia, że pracownicy mogą nawet bardzo często wracać do domu. Niestety to, co dla pracowników jest ogromnym plusem, może okazać się dużą niedogodnością dla pracodawcy. O ile pracodawcy bardzo często chwalą zaangażowanie i pracowitość Ukraińców, o tyle często można usłyszeć głosy, że pracownicy Ci bardzo często opuszczają swoje stanowiska pracy i wracają na Ukrainę, albo zmieniają miejsce pracy w Polsce lub też jadą na zachód do innych krajów UE. Taka sytuacja jest niezwykle niedogodna dla pracodawcy, który wcześniej zainwestował we wdrożenie pracownika do jego zakresu obowiązków.

 

Źródło: 'Barometr Imigracji Zarobkowej – I półrocze. 2018

 

 

Pracownicy z Rosji – solidni i zmotywowani

Pracownicy z Rosji mogą być świetną alternatywą dla pracowników z Ukrainy. A co najważniejsze, takie rozwiązanie może mieć dużo więcej zalet. Pracownik z Rosji, który zdecyduje się na podjęcie pracy w Polsce, z pewnością będzie liczył na długotrwałe zatrudnienie. Ze względu na wysokie koszty podróży i wieloetapową procedurę uzyskania pozwolenia na pracę, nikt nie będzie decydował się na przyjazd do Polski z zamiarem pracy tymczasowej. Kandydaci do pracy realnie ocenią swoje umiejętności i kwalifikacje, aby na miejscu pracodawca nie miał podstaw, do ich zwolnienia. Dla Rosjan praca w Polsce to także możliwość rozpoczęcia nowego etapu życia w kraju o dużo lepszej sytuacji gospodarczej i większej wolności obywatelskiej.

 

Dlatego też jeżeli poszukujesz pracowników zmotywowanych, solidnych i gotowych na długoletnią współpracę, z pewnością powinieneś zrekrutować pracownika z Rosji. Jeżeli nie wiesz, jak rozpocząć procedurę rekrutacji i sprowadzenia pracownika z Rosji, skontaktuj się z naszą Agencją Motivated Workers. Dysponujemy bazą ponad 1000 kandydatów do pracy o różnorodnych umiejętnościach, kwalifikacjach i doświadczeniu, którzy zapewnią dużą wartość Twojej firmie.

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności