Otwarcie niemieckiego rynku pracy dla Ukraińców

Już z początkiem stycznia Niemcy planują otworzyć swoje granice dla pracowników z Ukrainy. Zmiany prawne umożliwią im podejmowanie legalnej pracy, co spowoduje, że bardzo duża część Ukraińców wyjedzie z Polski. Sprawdź konsekwencje otwarcia niemieckiego rynku pracy na Ukraińców i zobacz, jak polskie firmy mogą uchronić się przed stratą pracowników.

 

Niemcy zapraszają Ukraińców do pracy

Obecnie liczba wakatów do obsadzenia u naszych zachodnich sąsiadów kształtuje się na poziomie ok. 1,5 mln. Jeżeli przynajmniej dużą część tych wakatów nie zostanie obsadzona, wówczas Niemcom grozi spowolnienie wzrostu gospodarczego. Wysoki popyt na pracę w Niemczech sprawił, że władze tego kraju postanowiły otworzyć się na pracowników z Ukrainy. Nowa niemiecka ustawa o imigracji wyspecjalizowanej siły roboczej z krajów spoza UE jest obecnie na etapie uchwalania. Inicjatywa ta dostała już akceptację ze strony chadeckiego bloku CDU / CSU Angeli Merkel oraz partii SPD. Do końca roku ma zostać ostatecznie przyjęta przez władze niemieckie, a z początkiem roku pierwsi Ukraińcy będą mogli legalnie podjąć pracę w Niemczech. Razem z otwarciem granic, wejdą w życie liczne udogodnienia, które mają sprawić, że podejmowanie pracy przez wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy ma być szybsze i bezproblemowe. Dzięki wprowadzonym regulacjom możliwa będzie m.in. sprawniejsza nostryfikacja zagranicznych dyplomów.

 

Kłopoty polskich pracodawców

Czy te zmiany będą miały wpływ na polski rynek pracy? Niestety tak. Patrząc na dane dot. struktury zatrudnienia należy stwierdzić, że emigranci zarobkowi już od kilkudziesięciu lat nie stanowili tak licznej grupy zatrudnionych pracowników w Polsce, jak ma to miejsce obecnie. Ich odpływ może więc nieść ze sobą liczne konsekwencje. Kilkukrotnie wyższe wynagrodzenia w Niemczech z pewnością zachęcą dużą część Ukraińców zatrudnionych w Polsce do przeprowadzki za Odrę. Już dzisiaj, aż 59% Ukraińców zatrudnionych w Polsce deklaruje chęć podjęcia pracy w Niemczech, a ich decyzja w głównej mierze wynika z atrakcyjniejszych warunków zatrudnienia, jakie oferują niemieccy pracodawcy (badanie Work Service S.A.).

 

Problemem może okazać się nie tylko chęć wyjazdu, ale przede wszystkim jej skala. Polscy pracodawcy mogą stracić nawet kilkaset tysięcy pracowników. Liczba wakatów powiększyła by się z obecnego poziomu ok. 150 tys. do nawet 500 tys. Utrata tak dużych zasobów kadrowych w krótkim okresie czasu może oznaczać duże problemy z zapewnieniem płynności produkcji i dotrzymaniu wielu terminów. To także widomo spowolnienia tempa wzrostu PKB.

 

Postawy obywateli ukrainy wobec polskiego rynku pracy
Deklaracja chęci wyjazdu pracowników z Ukrainy do Niemiec

 

Poziom emigracji ukraińskiej

Wybuch konfliktu we wschodniej Ukrainie, a także kryzys gospodarczy gwałtownie napędziły poziom ukraińskiej emigracji. Od 2014 r. liczba Ukraińców przybywających do Polski regularnie się zwiększała. Dodatkowo uchwalenie bezwizowego ruchu w 2017 r. sprawiło, że do Polski i Republiki Czeskiej przybyło nawet kilka milionów Ukraińców (duża część tych pracowników to pracownicy sezonowi). I chociaż zatrudnianie pracowników z Ukrainy jest obarczone wieloma wadami, to jednak ich udział w polskim rynku pracy jest znaczący. Niestety od przyszłego roku wsparcie, jakie otrzymali polscy pracodawcy ze strony ukraińskiej siły roboczej może się szybko skończyć.

 

Czy Polska może okazać się atrakcyjniejszym rynkiem pracy niż Niemcy?

Niestety zdecydowana większość polskich pracodawców nie będzie w stanie konkurować z niemieckimi firmami w zakresie poziomu wynagrodzeń. To, co może zatrzymać pracowników z Ukrainy to fakt, że niektórzy z nich w wyniku kilkuletniej pracy w Polsce zdobyli odpowiednio wysokie stanowiska, a otrzymywany poziom wynagrodzenia pozwala im na godziwe życie oraz możliwość odłożenia oszczędności. Dla niewielkiej części Ukraińców czynnikiem, który zaważy na decyzji o pozostaniu w Polsce, będzie bliższa odległość do domu oraz stosunkowo łatwa komunikacja językowa z polskim pracodawcom. Niestety nie powinniśmy się łudzić, że te aspekty zatrzymają Ukraińców w Polsce. Wynagrodzenia w Niemczech są średnio 3- 4 razy wyższe niż w Polsce. Możemy więc prognozować, że większość fachowców o wysokich kwalifikacjach zdecyduje się na zmianę miejsca pracy i wyjazd do Niemiec.

 

Odpływ pracowników z Ukrainy może okazać się dużym problemem dla polskich pracodawców

 

Kogo zatrudnią Niemcy?

Przyjęte regulacje zakładają, że nowo przybyli pracownicy będą musieli samodzielnie utrzymać się w Niemczech przez pół roku i w tym czasie znaleźć pracę. Zgodę na legalny pobyt otrzymają Ukraińcy z przynajmniej minimalną znajomością języka niemieckiego, a także:

  • fachowym wykształceniem lub wieloletnim doświadczeniem
  • wykształceniem wyższym
  • młodzi, w wieku do 21 roku życia

Odpływ tej grupy pracowników z polskiego rynku pracy może się więc okazać bardzo uciążliwy dla polskich pracodawców. Czy jest jakaś alternatywa dla ukraińskich pracowników?

 

Jak rozwiązać problem odpływu Ukraińców?

Odpływ siły roboczej z Polski powoli staje się faktem. Do stale wysokiego poziomu emigracji zarobkowej w Polsce, już za kilka tygodni dojdzie problem odpływu Ukraińców. Dlatego zacznij szukać rozwiązań już dzisiaj. Doskonałą alternatywą dla zatrudnienia Ukraińców może być zatrudnienie pracowników z Rosji. Obecnie Rosjanie stanowią stosunkowo niewielki odsetek pracowników zatrudnionych w Polsce, prognozy wskazują jednak, że już w 2019 r. liczba zatrudnionych Rosjan wzrośnie przynajmniej kilkukrotnie.

 

Dlaczego zatrudnienie Rosjan może okazać się korzystne? Oto 4 najważniejsze powody:

  • Łatwość sprowadzenia pracownika – skorzystaj z pomocy agencji Motivated Workers, która kompleksowo wspiera w sprowadzaniu i zatrudnianiu pracowników z Rosji.
  • Długotrwałe związanie się z pracownikiem – Rosjanin, który przyjedzie do pracy do Twojej firmy, to osoba oczekująca stabilnego zatrudnienia. Nie musisz się obawiać, że po kilku tygodniach zrezygnuje z pracy, czy wróci do swojego kraju, co często zdarza się w przypadku pracowników z Ukrainy.
  • Możliwość pozyskania fachowców – im szybciej zdecydujesz się na zatrudnienie Rosjan, tym więcej będziemy mogli Ci przedstawić kandydatur pracowników o wieloletnim doświadczeniu i profesjonalnym fachu.
  • Niski koszt zatrudnienia pracownika – aby zatrzymać pracownika z Ukrainy, który planuje podjęcie pracy w Niemczech, musiałbyś zaoferować mu wynagrodzenie porównywalne do zarobku niemieckiego (tj. ok 4 razy wyższe niż w Polsce). Jeżeli chcesz utrzymać wysokość wynagrodzeń pracowników w swojej firmie na poziomie rynkowym, zatrudnij pracownika z Rosji.

Przeczytaj więcej o korzyściach związanych z zatrudnieniem Rosjan, a także sprawdź jak wygląda procedura sprowadzenia pracownika z Rosji. Gdy już podejmiesz tę właściwą decyzję o otwarciu się na pracowników ze Wschodu, skontaktuj się z agencja, która jest wyspecjalizowana w zatrudnianiu pracowników z Rosji. Dzięki współpracy z Agencją Motivated Workers, będziesz mógł zapomnieć o problemach związanych z wysoką rotacją pracowników i nieobsadzonymi wakatami w Twojej firmie.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności