7 najpopularniejszych stanowisk wśród pracowników z Ukrainy i Rosji w Polsce

Prezentujemy statystyki, które wskazują, jakiej pracy najczęściej szukają w Polsce pracownicy ze Wschodu. Sprawdź, czy znajdziesz wśród nich osoby do obsadzenia wakatów w Twojej firmie.

 

 

Kwalifikacje i doświadczenie pracowników ze Wschodu

Chcąc pomóc pracodawcom w przeprowadzeniu szybkiej rekrutacji, przygotowaliśmy zestawienie, wskazujące na najpopularniejsze typy kwalifikacji i umiejętności pracowników ze Wschodu. Statystyki dotyczą Rosjan, którzy zostali zarejestrowani w bazie Motivated Workers w IV kwartale 2018 r., jako kandydaci chętni do podjęcia pracy w Polsce. Sprawdź, jakich pracowników ze Wschodu najłatwiej jest pozyskać.

 

1. Pracownicy budowlani – 17%
Branża budowlana z pewnością może liczyć na wsparcie ze strony pracowników ze Wschodu. W naszej bazie aż 17% wszystkich pracowników to Rosjanie posiadający kwalifikacje do wykonywania prac budowlanych. Mając na uwadze stale rosnącą liczbę wakatów w budowlance, sprowadzenie pracowników z Rosji może okazać się prawdziwym ratunkiem dla wielu polskich firm.

 

2. Pracownicy niewykwalifikowani – 21%, w tym mężczyźni 17%, kobiety 7%
Pracownicy bez konkretnych kwalifikacji najczęściej znajdują w Polsce pracę na stanowiskach produkcyjnych. Zatrudniani są na taśmach produkcyjnych lub przy składaniu elementów. Dzięki ich obecności bardzo często możliwe jest zachowanie ciągłości produkcji i obniżenie kosztów prowadzenia działalności. Pracownicy z Rosji cenieni są za ich szybkie tempo pracy oraz zaangażowanie. Do współpracy zapraszamy zakłady produkcyjne z branży automotive, motoryzacyjnej, spożywczej, przemysłowej. Pracownicy niewykwalifikowani znajdują także pracę na stanowisku magazyniera, pracownika ochrony, czy personelu sprzątającego.

 

Pracownik produkcyjny
Pracownik produkcyjny

 

3. Kierowcy zawodowi – 21%, w tym:

 • kierowcy kategorii C – 12%
 • kierowcy kategorii C+E - 6%
 • kierowca kategorii D – 3%

Sektor TSL to silna gałąź polskiej gospodarki. Dzięki dobremu wyszkoleniu oraz rozbudowanej flocie pojazdów polskie firmy logistyczne są bardzo konkurencyjne na rynku zachodnioeuropejskim. Jednak w ostatnich latach pojawił się problem, związany z zapewnieniem pełnej obsady kierowców. Dlatego zatrudnienie pracowników z Rosji może być najszybszą alternatywą dla rozwiązania tego problemu. W naszej bazie znajdą Państwo kierowców posiadających uprawnienia do prowadzenia pojazdów różnego typu – samochodów ciężarowych, samochodów ciężarowych z przyczepami, autobusów. Ogromną zaletą zatrudnienia pracowników z Rosji jest ich mobilność i dyspozycyjność. Podejmując pracę w Polsce, pracownicy z Rosji potwierdzają swoją gotowość do pracy poza swoim domem oraz na czasową rozłąkę z rodziną. Dlatego też są oni bardzo często zatrudniania jako kierowcy obsługujący dalekie trasy międzynarodowe.

 

4. Spawacze –4%

Prowadzone w Polsce badania dot. rynku pracy wskazują, że niemal w całej Polsce stanowisko spawacza uznawane jest za deficytowe. Rosnąca liczba inwestycji budowlanych oraz wcześniejsza emigracja polskich spawaczy sprawiła, że zapotrzebowanie na będzie rosło także w kolejnych latach. W pierwszej kolejności poszukiwani są specjaliści i osoby z dużym doświadczeniem. W naszej bazie znajdą Państwo pracowników o różnych kwalifikacjach i specjalnościach, w tym m.in.: Pracownicy ze Wschodu mogą liczyć na atrakcyjne zarobki, które jednak w dominującym stopniu uzależnione są od umiejętności i samodzielności spawacza. W Polsce praca dla spawaczy czeka głównie w budownictwie, górnictwie oraz branży stoczniowej i energetycznej.

 • spawacze MIG
 • spawacze MAG
 • spawacze TIG
 • spawacze MMA
 • fachowcy specjalizujący się w spawaniu hybrydowym, plazmowym czy laserowym

 

5. Elektrycy – 4%
Dostępni w naszej bazie elektrycy odznaczają się dobrymi kwalifikacjami oraz doświadczeniem w wykonywaniu różnego typu prac np. montaży i modernizacji instalacji elektrycznych, modernizacji rozdzielni elektrycznych, serwisowaniu i naprawie instalacji, wykonywaniu pomiarów instalacji itp.

 

W Polsce bez problemu pracę na stanowisku elektryka znajdą pracownicy z Rosji posiadający niezbędne uprawnienia i certyfikaty. Na stanowiska wysoko specjalistyczne najczęściej poszukuje się osób z dobrą znajomością języka polskiego i z odpowiednim wykształceniem np. technika elektryka lub inżyniera elektryka. W Polsce pracę znajdą elektrycy o różnych specjalnościach:

 • elektryk budowlany
 • elektromechanik
 • elektromonter
 • elektryk przemysłowy
 • elektroenergetyk

6. Kucharze i pomoce kuchenne – 5%
Poszukujesz pracownika do restauracji, kawiarni czy stołówki? Sprowadzimy dla Ciebie wykwalifikowanego kucharza lub pomoc kuchenną z Rosji. Od pracowników gastronomii w pierwszej kolejności wymaga się szybkości, zaangażowania i sumienności. Bariera językowa raczej nie stanowi przeszkody do podjęcia pracy w kuchni. W ostatnich latach dużym problemem właścicieli punktów gastronomicznych jest duża płynność kadr. Rekrutowani przez nas Rosjanie są bardzo zmotywowani do pracy i chętni do długotrwałej współpracy. Przeczytaj więcej o korzyściach wynikających z zatrudnienia Rosjan.

 

pomoc kuchenna
Kucharz - pomoc kuchenna

 

7. Pracownicy specjalizując się w obróbce stali – 5%
W tej grupie znajdują się pracownicy o następujących specjalizacjach:

 • tokarz
 • frezer
 • wytaczacz
 • monter
 • W ostatnich latach nie raz mogliśmy usłyszeć o problemach właścicieli firm produkcyjnych i montażowych, którzy ze względu na brak rąk do pracy, nie byli w stanie wykonać dużej ilości zleceń. Dlatego też możliwość zatrudnienia Rosjan, może okazać się dla wielu zakładów szansą na ich przetrwanie. I mamy tu na myśli zarówno duże zakłady zatrudniające kilkuset pracowników, jak i te niewielkie, kilkuosobowe zakłady. Do pracy poszukiwani są zarówno pracownicy posiadający umiejętności obsługi specjalistycznych maszyn, jak i osoby do przyuczenia w zawodzie. Bardzo ważną umiejętnością, jest jednak umiejętność czytania rysunku technicznego. Fachowość i wcześniejsze doświadczenie w branży jest dużo cenniejsze niż płynna znajomość języka polskiego. Dlatego zachęcamy do zatrudnienia pracowników z Rosji przez Agencję Motivated Workers. W naszej bazie dysponujemy fachowcami specjalizującymi się w obróbce stali o konkretnych umiejętnościach i wieloletnim doświadczeniu.

W bazie kandydatów mamy także Rosjan chętnych do pracy na następujących stanowiskach:

 • pracownik utrzymania ruchu
 • kierowcy maszyn specjalnych (w tym kierowcy koparek, spycharek, dźwigów, wózków widłowych)
 • hakowy
 • hydraulik
 • opiekunka
 • pianista, muzyk
 • pracownicy branży rolnej
 • administratorzy IT, programiści
 • górnicy

Sprowadź pracownika z Rosji

Zastanawiasz się, czy warto rozejrzeć się za pracownikami ze Wschodu? Przygotowane zestawienie kandydatów chętnych do podjęcia pracy w Polsce może okazać się bardzo pomocne dla pracodawców, którzy już od dłuższego czasu borykają się z problemem obsadzenia wakatów. Jeżeli poszukujesz pracowników we wskazanych przez nas stanowiskach, zgłoś się do Agencji Motivated Workers. Dzięki rozbudowanej bazie kandydatów będziemy mogli sprowadzić właściwych pracowników bardzo szybko i sprawnie.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności