Jak i gdzie pozyskać pracownika ze Wschodu?

Chciałbyś powiększyć kadrę swojej firmy o pracowników ze Wschodu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź, w jaki sposób najszybciej i najłatwiej znajdziesz obcokrajowców chętnych do podjęcia pracy w Polsce. Polecamy 4 sposoby na pozyskanie pracownika ze Wschodu.

 

Gdzie rekrutować pracowników ze Wschodu?

W dobie Internetu znalezienie pracowników wydaje się względnie łatwe. Niestety tylko względnie, ponieważ rosnący popyt na pracowników w wybranych branżach zaczyna stanowić ogromny problem dla wielu firm. Biorąc pod uwagę ten fakt, polecamy 4 metody poszukiwania pracownika, które są najczęściej stosowane przez pracodawców. Sprawdź, która opcja będzie dla Ciebie najwygodniejsza.

 

1. Ogłoszenia pracy publikowane na portalach internetowych

W Internecie znajdziesz całe mnóstwo serwisów z ogłoszeniami pracy – zarówno płatnych, jak i bezpłatnych. Ty także możesz wystawić ogłoszenie. Pamiętaj jednak, że poszczególne portale mają różną skuteczność docierania do odbiorców. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje ogłoszenie trafi do grupy pracowników, która może być potencjalnie zainteresowana pracą na konkretnym stanowisku i w konkretnej miejscowości, nie warto decydować się na pierwszy lepszy serwis ogłoszeniowy. Zależnie od specyfiki firmy, przeanalizuj możliwość publikacji ogłoszeń w takich miejscach jak:

  • Branżowe serwisy ogłoszeniowe  - przykładowo ogłoszenia pracy dla spawaczy publikuj w serwisach dedykowanych spawalnictwu, a ogłoszenia dla opiekunek na portalach dedykowanych osobom zajmującym się opieką dzieci i osób starszych.
  • Portale regionalne –  jeżeli prowadzisz lokalną działalność i nie szukasz pracowników o nietypowych umiejętnościach czy kwalifikacjach, możesz skorzystać z lokalnego portalu, ponieważ w ten sposób szybko dotrzesz do mieszkańców danego obszaru.
  • Serwisy z ogłoszeniami o największych zasięgach - publikacja ogłoszenia w tych najbardziej poczytnych serwisach może kosztować Cię od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, jeżeli zdecydujesz się na dodatkowe wyróżnienia swojej oferty. Dlatego miej na uwadze, że będzie to spora inwestycja.

Pamiętaj, że poza samymi kosztami publikacji ogłoszenia,  musisz także przeznaczyć sporo czasu na analizowanie spływających aplikacji i rekrutację pracowników. Cały proces pozyskania pracownika może okazać się dość czasochłonny i kosztowny.

 

2. Samodzielna rekrutacja

Ta metoda polecana jest pracodawcom, którzy posiadają bardzo dużą bazę kontaktów oraz rozwinięte sieci partnerskie z innymi firmami współpracującymi z pracownikami ze Wschodu. Jednocześnie metoda ta jest także jedną z najbardziej czasochłonnych. Wymaga poświęcenia ze strony pracodawcy lub oddelegowanych pracowników dużej ilości czasu.

W jaki sposób możesz znaleźć pracowników na własną rękę? Przykładowo wykorzystując następujące metody:

  • polecenia – korzystaj z rekomendacji pracowników oraz partnerów biznesowych (dostawców, klientów, usługodawców), którzy są godni zaufania. Podczas  standardowych rozmów biznesowych możesz wspomnieć o prowadzonych rekrutacjach w firmie. Zapytaj także swoich pracowników, czy nie znają osób, którym odpowiadałaby praca na danym stanowisku. Ważne jest, aby mieć pełne zaufanie do osób polecających i odpowiednio wcześnie dopytać ich o kwalifikacje zarekomendowanych kandydatów do pracy.
  • samodzielne przeszukiwanie Internetu – możesz przeszukać popularne serwisy, na których ogłaszają się chętni do podjęcia pracy. Przy sprzyjających okolicznościach może uda Ci się znaleźć ogłoszenie osoby, która poszukuje pracy o konkretnych, wymaganych przez Ciebie umiejętnościach i kwalifikacjach. Decydując się na tę metodę szukania pracowników musisz założyć, że duża część ogłoszeń jest nieaktualna, co sprawia, że na dziesiątki wysłanych zapytań, możesz otrzymać bardzo małą liczbę odpowiedzi. Oznacza to, że zainwestujesz dużo czasu i energii, która może pójść całkowicie na marne. Ponadto warto pamiętać, że duża część fachowców (zwłaszcza ci z najdłuższym doświadczeniem zawodowym) najczęściej nie publikuje swoich ogłoszeń w Internecie.  
  • media społecznościowe – metoda polecana zwłaszcza wtedy, gdy chcemy pozyskać młodych pracowników. Statystyki pokazują, że najliczniejszymi grupami wiekowymi, korzystającymi z mediów społecznościowych są roczniki milenijne oraz osoby urodzone w latach ’90 i ‘80. Te grupy wykorzystują popularne media do różnorodnych celów, począwszy od rozrywki, przez naukę, zabawę, aż po pracę. Z kolei starsze osoby traktują media społecznościowe głównie jako rozrywkę. Dlatego poszukiwanie doświadczonych pracowników w ten sposób, może okazać się całkowicie nieskuteczne.
  • wizyty na Wschodzie – ta metoda szczególnie polecana jest pracodawcom, którzy posiadają rozwinięte kontakty handlowe na Wschodzie. Poszukiwanie pracowników może odbywać się równolegle z wizytami handlowymi i spotkaniami biznesowymi z dostawcami / odbiorcami na Wschodzie. Aby jednak skutecznie znaleźć pracowników, właściciel lub oddelegowany pracownik powinien dobrze znać język kraju, z którego chce pozyskać pracownika. Dodatkowo musi być także dobrze zorientowany w organizacji struktury pośrednictwa pracy w danym kraju. Czy warto nawiązywać współpracę z lokalnym biurem pracy? W jakich regionach kraju występuje największe bezrobocie? W jakim regionie występują największe szanse na znalezienie pracowników o określonych kwalifikacjach? Ponadto pracodawca musi także doskonale orientować się w procedurach i formalnościach związanych z pozyskaniem pracownika, tak aby całość procesu zatrudniania odbywała się zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce oraz kraju pochodzenia potencjalnego pracownika.

 

3. Wyspecjalizowana agencja zatrudnienia

To zdecydowanie najszybsza i najskuteczniejsza forma pozyskania sprawdzonego pracownika ze Wschodu. Decydując się na współpracę z agencją, która specjalizuje się w pozyskiwaniu pracowników pochodzących z określonego regionu lub posiadających określone kwalifikacje, z pewnością możesz liczyć na pozytywne efekty. Agencja Motivated Workers dysponuje bazą ponad 1000 pracowników z Rosji o różnych umiejętnościach i kompetencjach. Określając nam dokładne wymagania i oczekiwania w stosunku do poszukiwanego pracownika, będziemy mogli znaleźć idealnego kandydata do pracy w krótkim czasie. Dodatkowo doskonale znamy obowiązujące procedury związane ze sprowadzeniem i zatrudnieniem pracownika z Rosji. Całość działań związanych ze sprowadzeniem kandydata do pracy oraz zalegalizowaniem jego pobytu bierzemy na siebie. Dzięki temu nie musisz się obawiać o niedopełnienie procedur. Współpraca z wyspecjalizowaną agencją zatrudnienia to z pewnością najszybsza i najprostsza droga do znalezienia odpowiedniego pracownika.  

 

4. Współpraca z urzędem pracy

Lata temu pracodawcy bardzo często korzystali z pomocy urzędów pracy. Przy wysokim poziomie bezrobocia do zdecydowanej większości osób pozostających poza rynkiem pracy można było dotrzeć właśnie w ten sposób. Dzisiaj sytuacja na rynku bardzo się zmieniła. Bezrobocie regularnie się zmniejsza, a w niektórych miastach występuje tylko bezrobocie frykcyjne, które jest niemal równoznaczne z istnieniem równowagi na rynku pracy. Dlatego w wielu branżach pośrednictwo urzędu pracy jest po prostu nieskuteczne. Współpraca z urzędem pracy nie wymaga zaangażowania środków finansowych, z pewnością jednak potrzeba sporo czasu na załatwienie wszelkich formalności związanych z tą współpracą.

 

Fachowiec ze Wschodu w Twojej firmie

Przekonaj się, że zatrudnienie pracownika ze Wschodu może okazać się bardzo korzystne dla Twojej firmy. Dzięki dużej liczbie Rosjan chętnych do podjęcia pracy, będziemy mogli zrekrutować do Twojej firmy doskonałego fachowca. Nie czekaj, aż konkurencja pozyska najlepszych specjalistów. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jakie to proste.

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności