Jak pozyskać pracownika?

Powiększający się w niektórych branżach niedobór pracowników może ograniczać rozwój firmy. Podpowiadamy 5 sposobów, dzięki którym zdobędziesz pracownika o odpowiednich kwalifikacjach i umiejętnościach.

 

Rynek pracownika w Polsce

Historycznie niskie bezrobocie w Polsce w niektórych regionach i branżach sprawia, że zaczyna brakować rąk do pracy. Największe zapotrzebowanie, a jednocześnie problemy ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, zgłaszają pracodawcy na:

 • pracowników produkcyjnych
 • spawaczy
 • informatyków
 • programistów
 • budowlańców
 • mechaników

Obecna sytuacja na rynku jest najbardziej korzystna dla specjalistów o wysokich kwalifikacjach w branżach takich jak IT, nowoczesne technologie, medycyna, spawalnictwo. W tych branżach pracownicy mogą liczyć na coraz to lepsze warunki zatrudnienia. Przeciętne wynagrodzenie wzrasta średnio o ok. 6% (w porównaniu do roku poprzedniego). Poprawę warunków zatrudnienia dostrzegają także handlowcy, sprzedawcy, kelnerzy, pracownicy produkcyjni, malarze, opiekunowie, ochroniarze, czy pracownicy magazynów. Zgodnie z danymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obecnie bez pracy pozostaje tylko ok. 1,1 mln Polaków. Jest to najniższy wskaźnik bezrobocia od początku lat 90-tych.

 

Jak znaleźć pracownika?

Niedobór pracowników może generować dużo wyższe koszty rekrutacji. Statystyki pokazują, że zatrudnienie specjalistycznego pracownika o nietypowych kwalifikacjach, może kosztować pracodawcę wartość jego półrocznego wynagrodzenia, a nawet więcej. Poniżej prezentujemy 5 sprawdzonych sposobów na skuteczne pozyskanie pracownika:

 

1. Zrekrutuj pracownika z zagranicy 

Pozyskanie pracownika z zagranicy to obecnie chyba najszybsza metoda uzupełniania luk kadrowych. Duża liczba pracowników z Ukrainy, Rosji i innych krajów Wschodu, która chętna jest do podjęcia pracy w Polsce, może stanowić dla pracodawcy rozwiązanie wielu problemów. Ułatwiona procedura zatrudniania pracowników z tych krajów sprawia, że pracownicy z Ukrainy i Rosji mogą pracować w Twojej firmie całkowicie legalnie. Bardzo trudna sytuacja gospodarcza w Rosji sprawia, że wielu Rosjan jest chętnych do podjęcia pracy w Polsce. Są to pracownicy o bardzo różnych umiejętnościach, często także wysoko wykwalifikowani fachowcy. Decydując się na ich zatrudnienie zyskujesz zmotywowanych i solidnych pracowników. Wszelkie ograniczenia wizowe oraz procedury, które kandydaci do pracy z Rosji muszą spełnić, aby otrzymać pozwolenie na pracę sprawiają, że są to osoby oczekujące długotrwałego zatrudnienia. Oznacza to, że raz zainwestowany koszt pozyskania pracownika zwróci się z dużym naddatkiem. Ważne podkreślenia jest także to, że procedura ściągnięcia do pracy pracownika z Rosji nie jest tak skomplikowana, jakby się mogło na początku wydawać.

 

2. Employer branding 

Dbanie o markę firmy i jej pozytywny odbiór może pomóc w pozyskaniu wartościowych pracowników. W związku z rosnącą liczbą wolnych miejsc pracy, kandydaci zyskują coraz większy wybór dostępnych stanowisk. Wśród młodych ludzi szczególnie widoczny jest trend zwracania uwagi na prestiż i renomę firmy. Zdecydowanie większą łatwość pozyskania pracowników mają duże firmy, które prowadzą regularne działania employer branding.

 

3. Agencja zatrudnienia

Jeszcze do niedawna z agencji zatrudnienia korzystały najczęściej średnie i duże firmy, które współpracowały z agencjami w ramach kompleksowych kampanii rekrutacyjnych lub zlecały im pozyskanie kandydatów na nietypowe stanowiska pracy. Obecnie współpraca z agencją zatrudnienia jest rozwiązaniem adresowanym do każdego profilu firmy – zarówno jednoosobowej działalności, małego zakładu, rozwijającego się startupu, jak i dużych biznesów. Koszt usługi pozyskania kandydata do pracy bardzo często jest niższy, niż koszt pracy własnych pracowników, którzy w tym czasie mogliby pozyskać dla firmy nowych klientów i dodatkowe przychody. Współpracując z agencją zatrudnienia zyskasz także niezwykle cenny w biznesie czas. Agencje posiadając bazy kandydatów chętnych do podjęcia pracy są w stanie znaleźć odpowiednie osoby dużo szybciej niż firma, która nie prowadzi regularnych rekrutacji. Przykładowo nasza Agencja Motivated Workers dysponuje bazą ponad 1000 kandydatów z Rosji o różnorodnych umiejętnościach i kwalifikacjach. Dzięki tak rozbudowanej bazie jesteśmy w stanie w krótkim czasie ocenić, czy posiadamy kandydata o profilu, który spełnia wymagania pracodawcy. Duże doświadczenie w sprowadzeniu pracowników z Rosji gwarantuje także maksymalnie szybkie przejście wszystkich wymaganych procedur. Dlatego koszt współpracy z dobrą Agencją Pracowników ze Wschodu bardzo szybko się zwraca.

 

4. Atrakcyjne wynagrodzenie i dużo więcej

Oczywiście trudno jest pominąć finansowy aspekt pozyskania pracownika. Dla wielu pracowników to właśnie wysokość wynagrodzenia jest czynnikiem decydującym o wyborze nowego miejsca pracy. W wielu przypadkach pracownicy rezygnują z pracy, przechodząc do firmy, która zaoferuje im wyższe zarobki. Dlatego podwyżka wynagrodzenia obecnym pracownikom oraz zaproponowanie konkurencyjnych wynagrodzeń jest sposobem na zapewnienie pełnej kadry. Doskonale zdajemy sobie jednak sprawę, że pracodawca nie jest w stanie zaspokoić każdych oczekiwań finansowych pracowników. W pewnym momencie dalsze podwyżki są nieopłacalne. Dlatego pracodawca powinien w miarę posiadanych możliwości zaoferować inne zachęty, które przyciągną nowych pracowników np.:

 • elastyczne godziny pracy
 • rozbudowana ścieżka kariery
 • szkolenia, możliwości rozwoju
 • korzyści pracownicze
 • wyjazdy i spotkania integracyjne
 • udostępnianie służbowego samochodu, telefonu, komputera na cele prywatne
 • nagrody motywacyjne
 • opieka nad dziećmi w żłobku lub przedszkolu
 • karnety wstępu (obiekty sportowe, kulturalne)

 

5. Współpraca ze szkołami i uczelniami

Ta metoda zdecydowanie rekomendowana jest pracodawcom, którzy poszukują młodych pracowników, często bez jakiegokolwiek doświadczenia. Nawiązanie współpracy z profilowaną szkołą branżową lub uczelnią może pomóc w zdobyciu młodych pracowników. Oczywiście w tej sytuacji pracodawca musi liczyć się ze sporymi kosztami przeszkolenia i wdrożenia pracownika. W niektórych branżach przyuczenie młodego pracownika do zawodu może okazać się jedną z najtańszych opcji pozyskania pracownika. Głównym zagrożeniem, które zgłaszają pracodawcy jest ryzyko opuszczenia stanowiska pracy przez pracownika, który dopiero co wdrożył się w swoje obowiązki. Wszystkie poniesione koszty związane z przygotowaniem i utrzymaniem stanowiska pracy, a także czas poświęcony na wdrożenie pracownika mogą nam się w takim przypadku nie zwrócić.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności